Menu główne
CHLOR GAZOWY
1. Wstęp
Od lat znana jest i powtarzana opinia, że „nie da się w Polsce stosować chloru gazowego do dezynfekcji wody basenowej”. Funkcjonuje pogląd, że rygorystyczne przepisy praktycznie uniemożliwiają stosowanie chloru w instalacjach obiektów basenowych. Z drugiej strony w zasadzie wszyscy są przekonani o efektywności i ekonomiczności takiego rozwiązania. W krajach zachodnich chlor gazowy jest spotykany na basenach często, szczególnie w dużych obiektach.
Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście z punktu widzenia przepisów tak trudno zaprojektować i wykonać chlorownię.
2. Stan prawny
2.1. Gdzie można zlokalizować chlorownię i magazyn chloru?
Odpowiedź daje Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa [1] z dn.27.01.1994, które w §29.1 mówi, że „Chlorownie i magazyny chloru, w których jest stosowany chlor w postaci gazowej lub ciekłej, powinny znajdować się w odrębnych budynkach.”
Dalej w przytoczonych przepisach precyzowane są warunki jakie muszą spełniać pomieszczenia (drzwi, przegrody, sprzęt ochronny) i w jakie instalacje muszą być wyposażone (wentylacja mechaniczna, instalacja do wytwarzania mgły wodnej, instalacja sygnalizacyjna i alarmowa, instalacja destrukcji chloru). Nie są to wybitnie trudne warunki, a instalacje nie są ani bardzo skomplikowane ani specjalnie drogie.
2.2. Sprawdźmy w Prawie Budowlanym [2] co to jest „budynek”?
„Art.3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) obiekcie budowlanym -
a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
b) budowlę stanowiącą całość techniczno-
c) obiekt małej architektury
2) budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”
Z powyższego wynika, że chlorownia musi mieć własne fundamenty, ściany i dach oraz instalacje i urządzenia techniczne.
2.3. Jak instalacja chloru gazowego może wpłynąć na zanieczyszczenia środowiska?
2.3.1. Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie rodzajów instalacji mogących spowodować znaczne zanieczyszczenie...[3]
Instalacja chloru nie występuje w ww Rozporządzeniu.
2.3.2. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko....[4]
Instalacja chloru nie występuje w ww Rozporządzeniu.
Nie musimy więc obawiać się negatywnego wpływu na środowisko.
2.4. Czy ze względu na chlor będziemy musieli zaliczyć obiekt basenowy do zakładów o zwiększonym, albo dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii?
Z Rozporządzenia Ministra Zdrowia [5] (Tabela 1. Określone substancje niebezpieczne. Lp.6. Chlor) wynika, że aby uznać taki zakład jako „o zwiększonym ryzyku” należy przechowywać „10[Mg]” chloru czyli 10 000 kg. Dla zakładu o dużym ryzyku wartość ta wynosi „25[Mg]” czyli aż 25 ton. Oczywiście w magazynie chloru dla instalacji basenowej nie będzie nigdy składowana tak duża ilość chloru aby zakwalifikować obiekt do zakładów o zwiększonym albo dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii. Typowe zużycie będzie się mieścić w granicach 0.5-
3. Proste układy dezynfekcji wody chlorem gazowym
Poniżej przedstawiono warianty konfiguracji urządzeń do dezynfekcji chlorem gazowym. Przewidziano je dla małego basenu krytego o wydajności stacji uzdatniania 240m3/h (np. basen pływacki 25 x 12.5 m z dodatkową niedużą niecką rekreacyjną).
WARIANT 1. Maksymalne zapotrzebowanie godzinowe na chlor w granicach do 0,5 kgCl2. Bez automatycznego przełączania butli.
• 1 butla 50kg na wadze,
• 1 regulator podciśnienia do bezpośredniego montażu na zaworze butli wyposażony w manometr ciśnienia chloru w butli, z sygnalizacją osiągnięcia nastawialnego ciśnienia min.,
• 1 regulator dozowania z wejściem 4 – 20 mA,
• 1 inżektor.
Uwaga: Założono 1 punkt dozowania.
Przy kilku (x) punktach dozowania, dla których sumaryczne zapotrzebowanie na chlor nie powinno przekraczać 0,5 kg Cl2/h należy zastosować x regulatorów oraz x inżektorów.
Założono ciągłą obecność na basenie 2 przeszkolonych pracowników, którzy są w stanie dokonać operacji wymiany butli na pełną o dowolnej porze. O ile tak nie jest, zaleca się wariant 2.
Rys.1. Schemat najprostszego układu [6]
Fig.1.Diagram of the simplest system
WARIANT 2. Maksymalne zapotrzebowanie godzinowe na chlor w granicach do 0,5kgCl2. Ciągłość dezynfekcji oraz swoboda w organizacji wymiany wyczerpanego pojemnika (automatyczne przełączanie butli).
• 2 butle podłączone – jedna z nich wyczerpywana, druga oczekuje,
• 2 regulatory podciśnienia do bezpośredniego montażu na zaworach butli, wyposażone w manometry ciśnienia chloru w butli, z sygnalizacją osiągnięcia nastawialnego ciśnienia min.,
• automatyczny podciśnieniowy przełącznik ciągów z sygnalizacją przełączenia,
• 1 regulator dozowania z wejściem 4 – 20 mA,
• 1 inżektor
Uwaga: Założono 1 punkt dozowania. Przy kilku (x) punktach dozowania, dla których sumaryczne zapotrzebowanie na chlor nie powinno przekraczać 0,5 kg Cl2/h należy zastosować x regulatorów oraz x inżektorów.
Rys.2. Schemat układu z automatyką [6]
Fig.2. Diagram of the automatic system
Wykaz elementów wyposażenia dodatkowego.
Waga do butli z przetwornikiem, do 100 kg, chowana w posadzce, absorber chloru dla regulatora podciśnienia (wypełnienie modyfikowanym węglem aktywnym), system neutralizacji poprzez zraszanie zawierający zawory ręczne, zawór elektromagnetyczny oraz 1 głowicę natryskową, dodatkowe głowice (przyjąć 1 szt./2 m2 chlorowni), system detekcji chloru w powietrzu (centralka + 2 sensory), Lampa błyskowa + buczek alarmowy do zastosowania na zewnątrz, maski przeciwgazowe z pochłaniaczami oparów kwaśnych (2 szt.), aparat powietrzny kompletny z maską przeciwgazową (1 szt.), pompa dla inżektora (ilość pomp odpowiada ilości inżektorów), czujnik obecności człowieka w chlorowni, butla z zaworem, zalegalizowana (50kg Cl2).
4. Uproszczone techniczne i ekonomiczne porównanie systemów dezynfekcji wody dla najprostszego układu (rys. 1).
Zakłada się roczną pracę instalacji basenowej z wydajnością 240 m3/h i zużyciem
chloru 2g Cl2/m3 wody uzdatnianej.
Instalacja technologiczna chlorowni gazowej zajmuje najmniejszą powierzchnię, ale za to wymaga oddzielnego budynku. Koszty takiego budynku mogą być niewiele wyższe, lub wręcz takie same jak wykonania pomieszczeń dozowni i magazynu podchlorynu zlokalizowanych w zapleczu technicznym obiektu basenowego.
5. Wnioski końcowe
• wbrew obiegowym opiniom, polskie przepisy nie są aż tak restrykcyjne aby były one główną przyczyną nie stosowania chloru gazowego do dezynfekcji wody basenowej
• nakłady inwestycyjne chlorowni są rekompensowane przez niskie koszty eksploatacyjne i bardzo uproszczoną obsługę
BIBLIOGRAFIA
[1]. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 27 stycznia 1994 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu środków chemicznych do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. (Dz. U. Nr 21 poz. 73 z dn. 15 lutego 1994)
[2]. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane (jednolity tekst w Dz. U. Nr 106 poz. 1126 z dnia 5 grudnia 2000)
[3]. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 lipca 2002 w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. (Dz. U. Nr 122 poz. 1055 z dnia 1 sierpnia 2002)
[4]. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 września 2002 w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko. (Dz. U. Nr 179 poz. 1490 z dnia 29 października 2002)
[5]. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem. (Dz. U. Nr. 129 poz. 1110 z dnia 14 sierpnia 2002)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. (Dz. U. Nr 58 poz. 53 z dnia 17 maja 2002)
[6]. Materiały techniczne firmy Alldos Dosiertechnik GmbH, Niemcy
=================================================
Referat „Chlor gazowy? Czemu nie?” (A.Chomiczewski, A.Wałęga) był wygłoszony na V Sympozjum „Instalacje Basenowe” Ustroń 2005.